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PRELIMINARIES
. Citation

This document shall be cited as National Postcode Allocation Plan, 2023.

. Objective of the Document

The Tanzania Communications Regulatory Authority (TCRA) was mandated by
the Electronic and Postal Communications (Postal) Regulations, 2018 to allocate,
manage and regulate addresses and postcodes in the United Republic of
Tanzania. This document provides general overview on how the Tanzanian
postcode system is implemented.

. Definitions & Acronym list

In this document, unless the context otherwise requires

“Act” means the Electronic and Postal Communications Act, Cap 306 of the laws
of Tanzania;

“Allocated / Allocation” Postcode number / range indicated in the national allocation
postcode plan for the current/future use,

“Assigned / Assignment” allocated postcodes and currently in-use;
“CBD” - Central Business District;

“DPQ”" — Departmental Post Office;

“FPO” - Franchised Post Office;

“GPO" - General Post Office;

“HPQO” - Head Post Office;

“MDC” - Mail Delivery Centre;

“Postcode” - means an identifier for a given postal delivery point or collection of
postal delivery points, normally comprising a string of numeric or
alphanumeric characters;

“Reserved” - Allocated postcodes for future use;
“SPO” - Sub Post Office
“TCRA” — Tanzania Communications Regulatory Authority;

“TPC” — Tanzania Posts Corporation;

“URT" - United Republic of Tanzania;
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1.0 INTRODUCTION

The National Postal Policy (2003) calls for the establishment of a comprehensive
addressing system that includes among others street names and identification of
buildings, thus facilitating physical delivery of mails, economic and social services. A
complete address will bear respective postcode.

In pursuance of Section 41 of the Electronic and Postal Communications Act (EPOCA)
2010 and Regulation 28 of the Electronic and Postal Communications (Postal)
Regulations, 2018; Tanzania Communications Regulatory Authority (TCRA) has been
mandated to: -
a) Allocate, manage and regulate addresses and postcodes in the United Republic
of Tanzania,
b) Regulate the publication and sale of postcode list and directories in compliance
with the principle of publicity and requiring postal licensees to keep deliveries and
postcode directories to be available to public free of charge.

TCRA therefore; developed national postcode allocation plan to manage allocation and
assignment of postcodes in the United Republic of Tanzania (URT).

National postcode allocation plan describes allocation and assignment of postcode for all
five (5) postcode categories namely: -

a) Administrative Areas — Postcode assigned to the Ward,;
b) Post Offices — Postcode assigned to the Post Offices;
c) Big mailers — Postcode assigned to selected Government Offices;

d) Landmarks — Postcode assigned to special areas/places; such as, National
parks, Game reserves, Mountains, etc.; and

e) Special Activity/Events — Postcode that is temporarily allocated for a special
event; and released back when the event is over.

2.0 POSTCODE SYSTEM IN TANZANIA

Five (5) digits numeric postcode system was implemented in the United Republic of
Tanzania, the postcode digits identify the locations from zone to the ward level. The
country has been divided into six (6) postcode zones and Zanzibar, each zone comprising
of at least four (4) regions with the exception of Dar es Salaam region which was
considered as postcode zone, and its administrative Districts being postcode regions.

Division of postcode zones was based on the landmass, number of households and
population as per 2002 census conducted by the National Bureau of Statistics.
lllustrations of 5 digits postcode system is presented in Table 1 below.
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Table 1 ILLUSTRATION OF 5 DIGITS POSTCODE SYSTEM

Postcode Explanation

23110 5 Digits (Numeric Postcode System)

XXXXX

X---- 1=Zone

XX- - - 1stand 2" = Region

XXX- - 1st, 2nd and 3™ = District or District CBD

XXXXX All 5 Digits = Ward (Delivery area)

All 5 Digits = Post office / Mail Delivery Centres / Big mailers /
Landmarks /Activity postcodes

Figure 1 POSTCODE MAP FOR ZONES / AREA
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3.0 POSTCODE ALLOCATION

Allocation of postcodes in zones/regions are provided in a list of assigned postcodes and
reserved blocks to accommodate future expansions. New formulated postcode areas in
a zone, region or district will take the postcode from the reserved block of the respective
postcode area in ascending order and NOT inserted in between the allocated postcodes.
For example, reserved postcodes in Kinondoni district are in range of between 14135 —
14199, if new ward is created in Kinondoni District then postcode 14135 will first be used,
regardless of the geographical location.

High-level postcode structure for all regions and their respective zones/area are
presented in Table 2, 3 & 4 below.

Table 2 POSTCODE STRUCTURE FOR DAR ES SALAAM!

Postcode Postcode | Region Assigned
Zone Postcodes
DSM TXXXX llala Central Business District (CBD) 11000
llala 12000
Kinondoni 14000
Temeke 15000
Ubungo 16000
Kigamboni 17000
Reserved postcodes for Dar es Salaam 13000, 18000, 19000

Table 3 POSTCODE STRUCTURE FOR OTHER REGIONS

Postcode Zone Postcode | Region Assigned | Reserved Postcode
Name Postcodes | for Regions
Northern 2XXXX | Tanga 21000
Arusha 23000

! For the purpose of postcode allocation plan; DSM region was considered as zone and the districts be regions.
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Postcode Zone Postcode | Region Assigned | Reserved Postcode
Name Postcodes | for Regions
Kilimanjaro 25000 26000
Manyara 27000 28000

Reserved postcodes for Northern Zone 20000, 29000

Lake 3XXXX | Geita 30000 | e
Mara 31000 32000
Mwanza 33000 34000
Kagera 35000 36000
Shinyanga 37000 38000
Simiyu 39000 e

Central AXXXX |Dodoma  |41000 | 42000
Singida 43000 44000
Tabora 45000 46000
Kigoma 47000 48000

Reserved postcodes for Central Zone 49000

Southern Highlands. SEXXXX Katavi 50000 | ---—--
Iringa 51000 52000
Mbeya 53000 | --——--
Songwe 54000 | -
Rukwa 55000 56000
Ruvuma 57000 58000
Njombe 58000 | ----—---
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Postcode Zone Postcode | Region Assigned | Reserved Postcode
Name Postcodes | for Regions
Coast BXXXX Pwani 61000 62000
Mtwara 63000 64000
Lindi 65000 66000
Morogoro 67000 68000
Reserved postcodes for Coast Zone 60000, 69000

Table4 POSTCODE STRUCTURE FOR ZANZIBAR

Name of Island | Postcode | Region Name Assigned
Postcodes
Unguja TXXXX Mjini Magharibi 71000
Kusini Unguja 72000
Kaskazini Unguja 73000
Pemba TXXXX Kusini Pemba 74000
Kaskazini Pemba 75000
Reserved postcodes for Zanzibar 76000, 77000, 78000, 79000

4.0 POSTCODE ASSIGNMENT

Postcode assignment for all regions in the URT have the same pattern which identify the
first three digits as administrative area district or CBD of a respective region and the last
two digits assigned to service attached to the postcode category.

Special treatment for the postcode assignment in Dar es Salaam and central government
offices in Dodoma and Zanzibar was done, whereby the first two digits represents the
postcode region, and the last three digits are assigned to the respective postcode
category.

41 POSTCODE STRUCTURE FOR ALL OTHER REGIONS

The first three digits represents district or CBD in a respective region, and last two digits
assigned to respective postcode category. Table 5 Below presents postcode structure
with the assigned blocks for each postcode category.
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Table 5 POSTCODE BLOCKS ASSIGNED TO EACH CATEGORIES IN OTHER REGIONS

POSTCODE CATEGORY POSTCODE BLOCK | ASSIGNED SERVICE / OFFICE

Administrative Areas xxx01 — xxx49 Postcodes allocated to Wards
Post offices xxx00 General Post office for Region &
District level
xxx50 — xxx69 Post offices + MDC
Landmarks xxx70 — xxx79
Big Mailers xxx80 Regional Commissioner
xxx81 District Commissioner

xxx82- xxx83
City/Municipal/District Council
xxx86 — xxx87

xxx84 — xxx85 Government Institutions

xxx88 — xxx95

Activity postcode xxx96 - xxx99 Temporarily allocated

4.2 POSTCODE STRUCTURE FOR DAR ES SALAAM

The first two digits represents the postcode region, and last three digits assigned to
respective postcode category. Table 6 below presents postcode structure with the
assigned blocks for each postcode category.

\

Table 6 POSTCODE BLOCKS ASSIGNED TO EACH POSTCODE CATEGORY IN DSM
POSTCODE CATEGORY | POSTCODE BLOCK | ASSIGNED SERVICE / OFFICE

Administrative Areas xx101 — xx199 Postcodes allocated to Wards

Post offices xx200 General post office (GPO)

xx201 — xx399 Post offices + MDC
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POSTCODE CATEGORY POSTCODE BLOCK | ASSIGNED SERVICE / OFFICE

Big Mailers xx400 — xx499 Government Offices
xx800 Regional Commissioner
xx881 District Commissioner
xx882 City/Municipal/Town/District Council
xx883 City/Municipal/Town/District Council
xx886 — xx887 City/Municipal/Town/District Council
xx884 — xx885 Government Institutions

xx888 - xx995

Landmarks xx700 — xx799

Activity postcode xx996 — xx999 Temporarily allocated

43 POSTCODE STRUCTURE FOR THE CENTRAL GOVERNMENT
OFFICES IN DODOMA AND ZANZIBAR

Special postcode block was assigned to the central government offices in Dodoma and
Zanzibar. Whereby, the first two digits represents the postcode region, and the last three
digits were assigned to selected central government offices. Table 7 Below presents
postcode structure for the government offices in Dodoma and Zanzibar.

Table 7 POSTCODE BLOCKS ASSIGNED TO THE CENTRAL GOVERNMENT OFFICES IN
DODOMA AND ZANZIBAR

No | Region Postcode Postcode Block
j 13 Dodoma 40xxx xx400 — xx499
2. Zanzibar 70xxx xx400 — xx499
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5.0 POSTCODE ASSIGNED TO OFFICES / SERVICES

This section presents postcode list that are currently assigned to selected offices /

services, the list is revised and published annually.

Table 8 POSTCODE ASSIGNED TO CENTRAL GOVERNMENT OFFICES OF MAINLAND

Name Postcode
Ofisi ya Rais Dodoma Mjini 40100
Ofisi ya Rais lkulu Chamwino 40400
Ofisi ya Rais - Menejimenti ya Utumishi na Utawala Bora 40404
Ofisi ya Makamu wa Rais 40406
Ofisi ya Makamu Wa Rais — Muungano na Mazingira 40407
Ofisi ya Waziri Mkuu 40410
Ofisi ya Waziri Mkuu - Kazi, Vijana, Ajira na Wenye Ulemavu 40411
Ofisi ya Waziri Mkuu — Sera, Bunge na Uratibu 40412
Tume ya Taifa ya Uchaguzi 40465
Wizara ya Mambo ya Nje na Ushirikiano wa Afrika Mashariki 40466
Wizara ya Fedha na Mipango 40468
Wizara ya Uwekezaji, Viwanda na Biashara 40469
Wizara ya Habari, Mawasiliano na Teknolojia ya Habari 40470
Wizara ya Kilimo 40471
Wizara ya Maliasili na Utalii 40472
Wizara ya Maji 40473
Wizara ya Madini 40474
Wizara ya Ujenzi na Uchukuzi 40475
Wizara ya Ardhi, Nyumba na Maendeleo ya Makazi 40477
Wizara ya Afya 40478
Wizara ya Elimu, Sayansi na Teknolojia 40479
Wizara ya Utamaduni, Sanaa na Michezo 40481
Wizara ya Ulinzi 40482
Wizara ya Mambo ya Ndani 40483
Wizara ya Sheria na Katiba 40484
Wizara ya Maendeleo ya Jamii Jinsia, Wanawake na Makundi Maalum 40486
Wizara ya Mifugo na Uvuvi 40487
Wizara ya Nishati 40488
Bunge la Jamhuri ya Muungano wa Tanzania 40490
Mahakama Kuu 40491
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Table 9 POSTCODE ASSIGNED TO CENTRAL GOVERNMENT OFFICES OF ZANZIBAR
Name Postcode
Afisi ya Rais - lkulu 70400
Wizara ya Nchi, Afisi ya Rais, Tawala za Mikoa, Serikali za Mitaa na Idara
Maalum za SMZ ik
Wizara ya Nchi, Afisi ya Rais, Fedha na Mipango 70402
Wizara ya Nchi, Ofisi ya Rais, Katiba, Sheria, Utumishi na Utawala Bora 70403
Afisi ya Makamu wa Kwanza wa Rais wa Zanzibar 70456
Afisi ya Makamu wa Pili wa Rais wa Zanzibar 70460
Wizara ya Maendeleo ya Jamii, Wazee, Jinsia na Watoto 70466
Wizara ya Afya 70467
Wizara ya Uchumi wa Buluu na Uvuvi 70468
Wizara ya Biashara na Maendeleo ya Viwanda 70469
Wizara ya Ujenzi, Mawasiliano na Uchukuzi 70470
Wizara ya Kilimo, Umwagiliaji, Maliasili na Mifugo 70471
Wizara ya Habari, Vijana, Utamaduni na Michezo 70472
Wizara ya Ardhi na Maendeleo Ya Makaazi 70473
Wizara ya Nchi, Afisi ya Rais, Kazi, Uchumi na Uwekezaji 70474
Wizara ya Elimu na Mafunzo Ya Amali 70475
Wizara ya Utalii na Mambo ya Kale 70476
Wizara ya Maji, Nishati na Madini 70477
Baraza la Wawakilishi Zanzibar 70490
Mahakama Kuu 70491
Ofisi ya Baraza la Mapinduzi 70492

Table 10 POSTCODE ASSIGNED TO LOCAL GOVERNMENT OFFICES OF MAINLAND
Name Postcode
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Dar es Salaam 11882
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Dar es Salaam 12880
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya llala 12881
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kinondoni 14881
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Kinondoni 14882
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Temeke 15881
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Temeke 15882
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Ubungo 16881
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Ubungo 16882
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kigamboni 17881
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Kigamboni 17882
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa waTanga 21180
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Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Tanga 21181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Tanga 21182
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Pangani 21381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Pangani 21382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Muheza 21481
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Muheza 21482
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mkinga 21581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mkinga 21582
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Korogwe 21681
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Korogwe 21682
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Korogwe 21683
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Lushoto 21781
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Lushoto 21782
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bumbuli 21783
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Handeni 21881
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Handeni 21882
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Handeni 21883
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kilindi 21981
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilindi 21982
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Arusha 23180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Arusha 23181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Arusha 23182
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Arumeru 23381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Arusha 23382
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Arumeru 23383
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Monduli 23481
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Monduli 23482
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Longido 23581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Longido 23582
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Karatu 23681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Karatu 23682
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Ngorongoro 23781
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ngorongoro 23782
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kilimanjaro 25180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Moshi 25181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Moshi 25182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Moshi 25183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Hai 25381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Hai 25382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Siha 25481
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Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Siha 25482
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mwanga 25581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mwanga 25582
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Same 25681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Same 25682
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Rombo 25781
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Rombo 25782
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Manyara 27180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Babati 27181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Babati 27182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Babati 27183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Hanang 27381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Hanang' 27382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mbulu 27481
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Mbulu 27482
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbulu 27483
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kiteto 27581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kiteto 27582
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Simanijiro 27681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Simanjiro 27682
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Geita 30180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Geita 30181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Geita 30182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Geita 30183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Nyang'hwale 30281
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nyang'hwale 30282
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Chato 30381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chato 30382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mbogwe 30481
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbogwe 30482
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Bukombe 30581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bukombe 30582
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mara 31180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Musoma 31181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Musoma 31182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Musoma 31183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Butiama 31281
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Butiama 31282
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Rorya 31381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Rorya 31382
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Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Tarime 31481
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Tarime 31482
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Tarime 31483
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Bunda 31581
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Bunda 31582
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bunda 31583
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Serengeti 31681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Serengeti 31682
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mwanza 33180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Nyamagana 33181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Mwanza 33182
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya llemela 33281
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya llemela 33282
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Sengerema 33381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Sengerema 33382
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Buchosa 33383
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Misungwi 33581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Misungwi 33582
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Ukerewe 33681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ukerewe 33682
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kwimba 33881
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kwimba 33882
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kagera 35180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Bukoba 35181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Bukoba 35182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bukoba 35183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Misenyi 35381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Misenyi 35382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Karagwe 35481
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Karagwe 35482
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Muleba 35581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Muleba 35582
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Biharamulo 35681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Biharamulo 35682
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Ngara 35781
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ngara 35782
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kyerwa 35881
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kyerwa 35882
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Shinyanga 37180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Shinyanga 37181
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Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Shinyanga 37182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Shinyanga 37183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kahama 37381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ushetu 37382
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Kahama 37383
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Msalala 37386
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kishapu 37581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kishapu 37582
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Simiyu 39180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Bariadi 39181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Bariadi 39182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bariadi 39183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya ltilima 39281
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Itilima 39282
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Maswa 39381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Maswa 39382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Meatu 39481
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Meatu 39482
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Busega 39581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Busega 39582
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Dodoma 41180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Dodoma 41181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Dodoma 41182
Ofisi ya Rais Tawala za Mikoa na Serikali za Mitaa 41185
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Bahi 41381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bahi 41382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Chamwino 41481
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chamwino 41482
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kongwa 41581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kongwa 41582
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mpwapwa 41681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mpwapwa 41682
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kondoa 41781
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Kondoa 41782
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kondoa 41783
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Chemba 41881
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chemba 41882
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Singida 43180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Singida 43181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Singida 43182
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Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Singida 43183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Iramba 43381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Iramba 43382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Manyoni 43481
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Manyoni 43482
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Itigi 43483
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mkalalama 43581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mkalalama 43582
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya |kungi 43681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ikungi 43682
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa waTabora 45180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Tabora 45181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Tabora 45182
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Uyui 45281
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Tabora 45282
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Sikonge 45381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Sikonge 45382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Nzega 45481
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Nzega 45482
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nzega 45483
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Urambo 45581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Urambo 45582
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Igunga 45681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Igunga 45682
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kaliua 45781
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kaliua 45782
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kigoma 47180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kigoma 47181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Kigoma Ujiji 47182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kigoma 47183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kasulu 47381
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Kasulu 47382
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kasulu 47383
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kibondo 47481
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kibondo 47482
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Buhigwe 47581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Buhigwe 47582
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Uvinza 47681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Uvinza 47682
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kakonko 47781
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Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kakonko 47782
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Katavi 50180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mpanda 50181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Mpanda 50182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nsimbo 50183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Tanganyika 50281
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mpanda 50282
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mlele 50381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Miele 50382
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mpimbwe 50383
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Iringa 51180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Iringa 51181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Iringa 51182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Iringa 51183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kilolo 51381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilolo 51382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mufindi 51481
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mufindi 51482
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Mafinga 51483
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mbeya 53180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mbeya 53181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Jiji la Mbeya 53182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbeya 53183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Rungwe 53581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Rungwe 53582
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Busokelo 53583
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mbalali 53681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbalali 53682
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kyela 53781
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kyela 53782
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Chunya 53881
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chunya 53882
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Songwe 54180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Songwe 54181
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Songwe 54182
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mbozi 54281
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbozi 54282
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya lleje 54381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya lleje 54382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Momba 54481
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Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji waTunduma 54482
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Momba 54483
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Rukwa 55180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Sumbawanga 55181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Sumbawanga 55182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Sumbawanga 556183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Nkasi 55381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nkasi 55382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kalambo 55481
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kalambo 55482
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Songea 57180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Songea 57181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Songea 57182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Songea 57183
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Madaba 57186
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Namtumbo 57381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Namtumbo 57382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mbinga 57481
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Mbinga 57482
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mbinga 57483
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Nyasa 57581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nyasa 57582
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Tunduru 57681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Tunduru 57682
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Njombe 59180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Njombe 59181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Njombe 59182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Njombe 59283
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Makambako 59286
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Wangigombe 59381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Wanging'ombe 59382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Ludewa 59481
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ludewa 59482
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Makete 59581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Makete 59582
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Pwani 61180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kibaha 61181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Kibaha 61182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kibaha 61183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Bagamoyo 61381

Page | 20




National Postcode Allocation Plan, 2023

Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Bagamoyo 61382
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Chalinze 61383
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kisarawe 61481
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kisarawe 61482
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mkuranga 61581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mkuranga 61582
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Rufiji 61681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Rufiji 61682
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mafia 61781
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mafia 61782
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kibiti 61881
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kibiti 61882
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mtwara 63180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mtwara 63181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Mtwara Mikindani 63182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mtwara 63183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Tandahimba 63381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Tandahimba 63382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Newala 63481
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Newala 63482
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Newala 63483
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Masasi 63581
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Masasi 63582
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Masasi 63583
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Nanyumbu 63681
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Nanyamba 63682
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nanyumbu 63683
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Lindi 65180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Lindi 65181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Lindi 65182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Lindi 65183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Nachingwea 65381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Nachingwea 65382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kilwa 65481
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilwa 65482
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Liwale 65581
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Liwale 65582
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Ruangwa 65681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ruangwa 65682
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Morogoro 67180
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Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Morogoro 67181
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Manispaa ya Morogoro 67182
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Morogoro 67183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mvomero 67381
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Mvomero 67382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kilosa 67481
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilosa 67482
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kilombero 67581
Ofisi ya Mkurugenzi wa Halmashauri ya Mji wa Ifakara 67582
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Kilombero 67583
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Ulanga 67681
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Ulanga 67682
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Gairo 67781
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Gairo 67782
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Malinyi 67881
Ofisi ya Mkurugenzi Mtendaji wa Halmashauri ya Wilaya ya Malinyi 67882

Table 11 POSTCODE ASSIGNED TO LOCAL GOVERNMENT OFFICES OF ZANZIBAR

Name Postcode
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Mjini Magharibi 71180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mjini 71181
Baraza la Manispaa - Mjini 71182
Bazara la Jiji Zanzibar 71183
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Magharibi A 71281
Baraza la Manispaa Magharibi A 71282
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Magharibi B 71381
Baraza la Manispaa Magharibi B 71382
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kusini 72181
Halmashauri ya Wilaya ya Kusini 72182
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kusini Unguja 72280
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kati 72281
Baraza la Mji Kati 72282
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kaskazini Unguja 73180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kaskazini A 73181
Baraza la Mji - Kaskazini A 73182
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Kaskazini B 73281
Baraza la Mji - Kaskazini B 73282
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Mkoani 74181
Baraza la Mji - Mkoani 74182
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Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kusini Pemba 74280
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Chakechake 74281
Baraza la Mji - Chakechake 74282
Ofisi ya Mkuu wa Mkoa wa Kaskazini Pemba 75180
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Wete 75181
Baraza la Mji - Wete 75182
Ofisi ya Mkuu wa Wilaya ya Micheweni 75281
Halmashauri ya Wilaya ya Micheweni 75282
Table 12 POSTCODE ASSIGNED TO GOVERNMENT INSTITUTIONS
Region Institution Name Postcode
Arusha Pan African Postal Union (PAPU) 23190
Arusha TCRA Northern zone 23194
Dar es Salaam TCRA Hgs 14414
Dar es Salaam TCRA Eastern zone 14194
Dar es Salaam Bank of Tanzania 11884
Dar es Salaam National Identification Authority 11995
Dodoma TCRA Central zone 41194
Dodoma Bank of Tanzania 40184
Mbeya TCRA Southern Highlands zone 53194
Mwanza TCRA Lake zone 32194
Zanzibar TCRA Zanzibar office 71194
Table 13 POSTCODE ASSIGNED TO POST OFFICES IN THE URT
REGION DISTRICT WARD POSTOFFICE NAME | POST POSTCODE
OFFICE
TYPE
Arusha Arumeru Kikwe NELSON MANDELA | FPO 23351
Arusha Longido Namanga NAMANGA DPO 23500
Arusha Arumeru Usa river USA RIVER DPO 23300
Arusha Arusha Kati UHURU DPO 23151
ARUSHA TECHNICAL 23153
Arusha Arusha Levolosi COLLEGE FPO
Arusha Arusha Levolosi MERU DPO 23150
Arusha Arusha Sekei ARUSHA HPO 23100
Arusha Arusha Sekei ALEC FPO 23152
Arusha Karatu Karatu KARATU DPO 23600
Arusha Monduli Monduli Mjini MONDULI FPO 23400
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Arusha Ngorongoro Orgosorok LOLIONDO FPO 23750
Dar-es-salaam | llala Gongolamboto GONGO LA MBOTO | MDC 12258
Dar-es-salaam | llala llala ILALA DPO 12200
Dar-es-salaam | llala Kariakoo KARIAKOO DPO 11254
Dar-es-salaam | llala Kipawa AIRPORT DPO 12256
Dar-es-salaam | llala Kipunguni KIPUNGUNI B MDC 12257
Dar-es-salaam | llala Kisutu LIBYA DPO 11251
DAR ES SALAAM 11200

Dar-es-salaam | llala Kivukoni GPO GPO
| Dar-es-salaam | llala Kivukoni SOKOINE DRIVE DPO 11250
TPC 11300

Dar-es-salaam | llala Kivukoni POSTA HOUSE Headquarters

| Dar-es-salaam | llala Tabata TABATA DPO 12253
Dar-es-salaam | llala Upanga Magharibi | UPANGA DPO 11252
Dar-es-salaam | llala Upanga Magharibi | MUHIMBILI DPO 11253
| Dar-es-salaam | Kigamboni Kigamboni KIGAMBONI DPO 17200
| Dar-es-salaam | Kinondoni Bunju BOKO FPO 14277
‘ Dar-es-salaam | Kinondoni Kawe KAWE DPO 14273
Dar-es-salaam | Kinondoni Kigogo KIGOGO LUHANGA | MDC 14267
‘ Dar-es-salaam | Kinondoni Kigogo KIGOGO CCM MDC 14266
Dar-es-salaam | Kinondoni Kinondoni KINONDONI BIAFRA | MDC 14253
| Dar-es-salaam | Kinondoni Makongo ARDHI UNIVERSITY | DPO 14269
| Dar-es-salaam | Kinondoni Makumbusho MWANANYAMALA DPO 14256
Dar-es-salaam | Kinondoni Mikocheni KIJITONYAMA DPO 14200
Dar-es-salaam | Kinondoni Msasani OYSTERBAY DPO 14255
Dar-es-salaam | Kinondoni Msasani MSASANI DPO 14254
Dar-es-salaam | Kinondoni Ndugumbi MAGOMENI DPO 14250
Dar-es-salaam | Kinondoni Wazo TEGETA DPO 14278
Dar-es-salaam | Temeke Azimio TEMEKE DPO 15200
Dar-es-salaam | Temeke Chang'ombe CHANG'OMBE DPO 15250
Dar-es-salaam | Temeke Kijichi MTONI KIJICHI MDC 15254
Dar-es-salaam | Temeke Mbagala MBAGALA DPO 15255
Dar-es-salaam | Temeke Mbagala MBAGALA ZAKHEM | MDC 15256
Dar-es-salaam | Temeke Temeke PUGU ROAD DPO 15251
Dar-es-salaam | Ubungo Sinza SINZA MDC 16250
Dar-es-salaam | Ubungo Ubungo UBUNGO DPO 16200
UNIVERSITY OF DAR 16263

Dar-es-salaam | Ubungo Ubungo ES SALAAM DPO
ST. JOHN'S 41150

Dodoma Dodoma Kikuyu kaskazini UNIVERSITY DPO
Dodoma Dodoma Makole BUNGE DPO 41151
Dodoma Dodoma Kilimani DODOMA HPO 41100
Dodoma Kondoa Kilimani KONDOA DPO 41700
Dodoma Kongwa Kibaigwa KIBAIGWA FPO 41550
Dodoma Kongwa Kongwa KONGWA DPO 41500
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Dodoma Mpwapwa Mpwapwa Mjini MPWAPWA DPO 41600
Geita Bukombe Katente USHIROMBO DPO 30500
Geita Chato Chato CHATO DPO 30300
Geita Geita Kalangalala GEITA DPO 30100
Geita Mbogwe Masumbwe MASUMBWE DPO 30450
Iringa Iringa Gangilonga IRINGA HPO 51100
Iringa Iringa Ifunda IFUNDA FPO 51252
Iringa Iringa Kalenga TOSAMAGANGA FPO 51250
Iringa Iringa Migoli MIGOLI FPO 51253
Iringa Iringa Mtwivila KIHESA FPO 51150
Iringa Kilolo Mtitu KILOLO FPO 51300
Iringa Kilolo Nyalumbu MAZOMBE FPO 51350
Iringa Mufindi Makungu MGOLOLO FPO 51451
Iringa Mufindi Malangali MALANGALI FPO 51452
Iringa Mufindi Mtwango MUFINDI FPO 51450
Iringa Mufindi Wambi MAFINGA DPO 51400
Kagera Biharamulo Biharamulo Mjini | BIHARAMULO DPO 35600
Kagera Bukoba Kanyangereko NTOMA MDC 35200
Kagera Bukoba Miembeni BUKOBA HPO 35100
Kagera Karagwe Kayanga KARAGWE DPO 35400
Kagera Missenyi Kanyigo KANYIGO FPO 35350
Kagera Missenyi Kyaka KYAKA DPO 35300
Kagera Muleba Kamachumu KAMACHUMU DPO 35550
Kagera Muleba Kashasha RUBYA FPO 35551
Kagera Muleba Muleba MULEBA DPO 35500
Kagera Ngara Ngara Mjini NGARA DPO 35700
Kagera Ngara Rulenge RULENGE FPO 35750
Kaskazini
Pemba Wete Bopwe WETE DPO 75100
Kaskazini
Unguja Kaskazini B Mahonda MAHONDA FPO 73200
Katavi Mpanda Majengo MPANDA DPO 50100
_Kigoma Kasulu Kumsenga KASULU DPO 47300
Kigoma Kibondo Kibondo Mjini KIBONDO DPO 47400
_Kigoma Kigoma Kigoma KIGOMA HPO 47100
| Kigoma Uvinza Nguruka NGURUKA FPO 47650
| Kigoma Uvinza Uvinza UVINZA FPO 47600
Kilimanjaro Hai Bomang'ombe HAI DPO 25300
Kilimanjaro Hai KIA KIA FPO 25351
Machame 25350
Kilimanjaro Hai Kaskazini MACHAME SPO
Kilimanjaro Moshi Kilimanjaro KIL ROAD FPO 25150
Kilimanjaro Moshi Kirua Vunjo Kusini | UCHIRA SPO 25251
Kirua Vunjo
Kilimanjaro Moshi Magharibi KIRUAVUNJO SPO 25252
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Kilimanjaro Moshi Longuo 'B' KCMC FPO 25151
Kilimanjaro Moshi Majengo MAPALALA FPO 25152
Kilimanjaro Moshi Makuyuni (Himo) | HIMO DPO 25250
Marangu
Kilimanjaro Moshi Mashariki MARANGU DPO 25200
Kilimanjaro Moshi Mawenzi MOSHI HPO 25100
Old Moshi
Kilimanjaro Moshi Mashariki OLD MOSHI SPO 25253
Kilimanjaro Mwanga Kighare USANGI FPO 25550
Kilimanjaro Mwanga Msangeni UGWENO FPO 25555
Kilimanjaro Mwanga Mwanga MWANGA DPO 25500
Kilimanjaro Rombo Kelamfua/Mokala | MKUU ROMBO DPO 25700
Tarakea
Kilimanjaro Rombo Motamburu TARAKEA FPO 25750
Kilimanjaro Rombo Kitirima USERI SPO 25751
Kilimanjaro Same Hedaru HEDARU FPO 25650
Kilimanjaro Same Kihurio KIHURIO SPO 25658
Kilimanjaro Same Kisiwani KISIWANI SPO 25653
Kilimanjaro Same Makanya MAKANYA SPO 25651
Kilimanjaro Same Mshewa MBAGA MANKA SPO 25654
Kilimanjaro Same Myamba MAMBA MIAMBA SPO 25659
Kilimanjaro Same Ndungu NDUNGU SPO 25657
Kilimanjaro Same Same SAME DPO 25600
Kilimanjaro Same Suji SUJI SPO 25652
Kilimanjaro Siha Sanya Juu SANYA JUU DPO 25400
Kusini Pemba | Chake Chake | Madungu CHAKECHAKE DPO 74200
Kusini Unguja | Kusini Jambiani JAMBIANI MDC 72150
Kusini Unguja | Kusini Kiongoni MAKUNDUCHI FPO 72100
Lindi Kilwa Masoko KILWA MASOKO DPO 65400
Lindi Lindi Makonde LINDI HPO 65100
Lindi Lindi Nyangao MTAMA FPO 65150
Lindi Liwale Likongowele LIWALE FPO 65500
Lindi Nachingwea | Boma NACHINGWEA DPO 65300
Lindi Ruangwa Ruangwa RUANGWA FPO 65600
Manyara Babati Bagara BABATI DPO 27100
Manyara Hanang Katesh KATESH DPO 27300
Manyara Kiteto Kibaya KIBAYA DPO 27500
Manyara Mbulu Haydom HYDOM FPO 27200
Manyara Mbulu Imboru MBULU DPO 27400
Manyara Simanjiro Orkesumet ORKESUMET FPO 27600
Mara Bunda Bunda Mjini BUNDA DPO 31500
Mara Musoma Mukendo MUSOMA HPO 31100
Mara Rorya Mkoma SHIRATI FPO 31300
Mara Serengeti Mugumu MUGUMU DPO 31600
Mara Tarime Nyamisangura TARIME DPO 31400
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Mbeya Mbeya Sisimba MBEYA HPO 53100
Mbeya Mbeya lyela MWANJELWA DPO 53150
Mbeya Mbeya Sisimba STAND KUU FPO 53151
Mbeya Mbeya Uyole UYOLE FPO | 53252
Utengule 53253

Mbeya Mbeya Usongwe MBALIZI FPO
Mbeya Rungwe Bulyaga TUKUYU DPO 53500
Mbeya Mbarali Rujewa RUJEWA DPO 53600
Mbeya Mbarali Chimala CHIMALA DPO 53650
Mbeya Kyela Kyela Kati KYELA DPO 53700
Mbeya Chunya Chokaa CHUNYA DPO 53800

Mijini
_Mi‘:\_g_haribi Miini Kwahani ZANZIBAR HPO 71100
Mijini

Mjagharibi Miini Malindi SHANGANI DPO 71150
Morogoro Gairo Gairo GAIRO FPO 67700
Morogoro Kilombero Ifakara IFAKARA DPO 67500
Morogoro Kilombero Kidatu KIDATU DPO 67550
Morogoro Kilombero Mlimba MLIMBA FPO 67552
Morogoro Kilombero Mwaya MANG'ULA FPO 67551
Morogoro Kilosa Kasiki KILOSA DPO 67400
Morogoro Kilosa Kimamba A KIMAMBA MDC 67450
Morogoro Kilosa Mikumi MIKUMI FPO 67452
Morogoro Malinyi Malinyi MALINYI FPO 67800
Morogoro Morogoro Boma MOROGORO HPO 67100
Morogoro Morogoro Kihonda KIHONDA MDC 67153
Kiwanja Cha 67151

Morogoro Morogoro Ndege MAWENZI FPO
CHUO KIKUU 67152

Morogoro Morogoro Magadu SOKOINE DPO
Morogoro Morogoro Miji Mkuu MADARAKA DPO 67150
Morogoro Morogoro Ngerengere NGERENGERE FPO 67252
Morogoro Mvomero Mhonda TURIANI FPO 67350
Morogoro Mvomero Miali MZUMBE DPO 67300
Morogoro Ulanga Mahenge Mijini MAHENGE DPO 67600
Mtwara Masasi Mkuti MASASI DPO 63500
Mtwara Masasi Ndanda NDANDA DPO 63561
Mtwara Mtwara Shangani MTWARA HPO 63100
Mtwara Newala Kitangali KITANGALI FPO 63450
Mtwara Newala Mtonya NEWALA DPO 63400
Mtwara Tandahimba | Tandahimba TANDAHIMBA DPO 63300
Mwanza llemela llemela MWANZA AIRPORT | DPO 33250
Mwanza Kwimba Ngudu NGUDU DPO 33500
Mwanza Magu Magu mijini MAGU DPO 33400
Mwanza Misungwi Misungwi MISUNGWI DPO 33600
Mwanza Nyamagana Luchelele NYEGEZI DPO 33153
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Mwanza Nyamagana | Mahina BUGANDO DPO 33151
Mwanza Nyamagana Nyamagana MWANZA HPO 33100
Mwanza Nyamagana Pamba PAMBA ROAD DPO 33150
Mwanza Sengerema Nyampulukano SENGEREMA DPO 33300
Mwanza Ukerewe Nansio NANSIO DPO 33700
Njombe Ludewa Ludewa LUDEWA DPO 59400
Njombe Makete Bulongwa BULONGWA FPO 59550
Njombe Makete lwawa MAKETE DPO 59500
Njombe Njombe Makambako MAKAMBAKO DPO 59251
Njombe Njombe Njombe Mjini NJOMBE DPO 59100
Pwani Bagamoyo Bwilingu CHALINZE FPO 61350
Pwani Bagamoyo Dunda BAGAMOYO DPO 61300
Pwani Kibaha Mlandizi MLANDIZI DPO 61200
Pwani Kibaha Tumbi KIBAHA DPO 61100
Pwani Kisarawe Masaki KISARAWE DPO 61400
Pwani Mafia Kilindoni MAFIA DPO 61700
Pwani Mkuranga Mkuranga MKURANGA FPO 61500
Pwani Rufiji Ikwiriri IKWIRIRI DPO 61650
Rukwa Kalambo Lyowa MATAI FPO 55400
Rukwa Nkasi Isunta NAMANYERE DPO 55300
Rukwa Sumbawanga | Katandala SUMBAWANGA HPO 55100
Ruvuma Mbinga Mbinga Miini MBINGA DPO 57400
Ruvuma Namtumbo Namtumbo NAMTUMBO FPO 57300
Ruvuma Nyasa Mbamba bay MBAMBABAY FPO 57500
Ruvuma Songea Lituta MADABA FPO 57251
Ruvuma Songea Mijini SONGEA HPO 57100
Ruvuma Songea Mijini MAJIMAJI FPO 57150
Ruvuma Songea Peramiho PERAMIHO FPO 57250
Ruvuma Tunduru Majengo TUNDURU DPO 57600
Shinyanga Kahama Isaka ISAKA FPO 37361
Shinyanga Kahama Kahama Miini KAHAMA DPO 37300
Shinyanga Kishapu Kishapu MWADUI FPO 37200
Shinyanga Kishapu Mwadui Lohumbo | KISHAPU FPO 37250
Shinyanga Shinyanga Kambarage BUNUNGU MDC 37150
Shinyanga Shinyanga Mijini SHINYANGA HPO 37100
Simiyu Bariadi Bariadi BARIADI DPO 39100
Simiyu Maswa Nyalikungu MASWA DPO 39300
Simiyu Meatu Mwanhuzi MWANHUZI DPO 39400
Singida Iramba Kiomboi KIOMBOI DPO 43300
Singida Manyoni Itigi Majengo ITIGI FPO 43450
Singida Manyoni Manyoni Urban MANYONI DPO 43400
Singida Mkalama Nduguti MKALAMA SPO 43500
Singida Singida Ipembe SINGIDA HPO 43100
Songwe lleje Itumba ILEJE DPO 54300
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Songwe Mbozi Vwawa MBOZI DPO 54200
Songwe Momba Tunduma TUNDUMA DPO 54400
Songwe Songwe Mkwaijuni MKWAJUNI FPO 54100
Tabora Igunga Igunga IGUNGA DPO 45600
Tabora Igunga Nkinga NKINGA FPO 45650
Tabora Kaliua Kaliua KALIUA FPO 45700
Tabora Nzega Bukene BUKENE FPO 45452
Tabora Nzega Ndala NDALA FPO 45453
Nzega Mjini 45400
Tabora Nzega Magharibi NZEGA DPO
Tabora Sikonge Sikonge SIKONGE DPO 45300
Tabora Tabora Kanyenye TABORA HPO 45100
Tabora Urambo Kiyungi URAMBO DPO 45500
Tabora Urambo Urambo ULYANKULU FPO 45552
Tanga Handeni Vibaoni HANDENI DPO 21800
Tanga Kilindi Songe SONGE FPO 21900
Tanga Korogwe Manundu KOROGWE DPO 21600
Tanga Korogwe Mombo MOMBO FPO 21650
Tanga Lushoto Bumbuli BUMBULI FPO 21762
Tanga Lushoto Lushoto LUSHOTO DPO 21700
Tanga Lushoto Soni SONI FPO 21761
Tanga Muheza Genge MUHEZA DPO 21400
Pangani 21300
Tanga Pangani Magharibi PANGANI DPO
Tanga Tanga Central TANGA HPO 21100
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